Ашық сабақ "Көру мүшесі құрылысы мен гигиенасы" 8 сынып

TEGINUROK.RU

Moderator
Команда форума
Регистрация
Ноя 4, 2019
«Тексерілді»​
Оқу ісі орынбасары__________________

CHAPTERSUBJECT -BIOLOGYTeacher'sname:
Date: 28.02.2019ж
grade: 8 «ә»Attended:Absent:
TOPICКөру мүшесі құрылысы мен гигиенасы
№11 зертханалық жұмыс Көру жітілігі мен көру аймағының шегін зерттеу
Eye structure
OBJECTIVES8.1.7.1 – көруді қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережесін сипаттау
Explore the features of visual perception
Lesson objectives:Барлық оқушылар:
Мәтінді оқып, көздің құрылысымен танысады, бөліктерін біледі, бөліктерін суреттен көрсете алады.
Оқушылардың басым бөлігі:
Көз бөліктерінің қызметін нақтылайды, бөліктерді бір-бірімен салыстырады.
Көздің оптикалық бөлігінің ерекшелігін айқындайды.
Зертханалық жұмыс арқылы көру жітілігі мен көру аймағының шегін зерттейді.
Кейбір оқушылар:
Көру қабілетінің бұзылу себептерін анықтайды, көз ауруларының алдын алу шараларын ұсынады, көз гигиенасын сақтаудың маңыздылығын болжайды.
Еvaluation сriteria:Сезім мүшелерін жүйелейді, маңыздылығына байланыстырейтингілейді.
Көздің қосымша бөліктері мен көздің қабықтарын ажыратады,жіктейді.
Көз бөлімдерінің қызметіннақтылайды.
Көрудің бұзылуының себептерінанықтайды.
Көрудің бұзылуының алдын алу шараларынқарастырады.
Зертханалық жұмыстың қорытындысыншығарады.
Language objectives:Пәндік лексика и терминология:
TERMINOLOGY
kazakhРусскийenglish
ҚарашықЗрачокPupil
Көз бұршақХрусталикLens
Нұрлы қабықРадужная оболочкаIris
МөлдірПрозрачныйTransparent
Торлы қабықКлетчаткаRetina
Ақ қабықСклераSclera
Ең сыртқыСамый внешнийOutermost
Ең ішкіСамый внутреннийinnermost
Құндылықтарға баулуЕңбек және шығармашылық ынтымақтастық, өмір бойы білім алу.
Тілдік мақсатОқушыларды пікіртaлас, диaлoгтерге тарту (мысалы, белгілі әдістерді үйрете отырып, талқылау немесе талдау, сұрақ қоюда оқушыларды өз білімін нәтижелі пайдaлануға ынталaндыру, сондай- ақ оқушылар диалогке қатысу, қатыса алуы үшін қажет бай сөздік қормен қамтамасыз ету
Негізгі сөздер мен тіркестер:Көздің қосымша бөліктері, көз қабаттары, ақ қабық, тамырлы қабық, торлы қабық, қарашық, дальтонизм, аккомодация, конъюктивит, қырағылық, сығырлық
Талқылауға арналған тармақтар:Екі оқушы келісімге келе алмай тұр. Біріншісі айтады – көз жақында тұрған ұсақ заттарды көргенде қатты шаршайды десе, екіншісі керісінше – көз алыстағы заттарға қарағанда шаршайды дейді. Қайсы оқушының пікірі дұрыс?
/Бірінші оқушы дұрыс айтады, себебі жақында тұрған заттарға қарағанда көзбұршақтың жұмысын қамтамасыз ететін бұлшық еттерге күш түседі, сондықтан көз тез шаршайды. Ал алысқа қарау – көз үшін демалыс/
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?Неліктен адам мен жануарлардың көзі ыстықты да, суықты да сезбейді?
/қасаң қабықта жылу мен суықты сезетін рецепторлар болмайды, сондықтан көз ыстықты да, суықты да сезбейді/
Жазылым бойынша ұсыныстар:Көз гигиенасын дәптерге жазып алу
Алдыңғы білім
Previous education
«Орнын тап» «Find a place»
Адамда қарым-қатынас құралы ретінде...дамыған.
Адамның омыртқасы... жердениіледі.
Сүтқоректілер мен адамда кеуде қуысы мен құрсақ қуысын бөліп тұратын...болады.
Адамда бас сүйектің... бөлімі жақсыдамыған.
Адамда қарым-қатынас нәтижесінде... бұлшық еттері жақсыжетілген.
Адам... класынажатады.
Адам... типініңөкілі.
Жер бетіндегі барлық адамдар... адамғажатады
саналысүтқоректілерсөзтөрткөкетхордалылармимимикалық
сознательныймлекопитающиесловочетыредиафрагмаосевой скелетмозгвыражение
LESSON PROGRES
STAGES OF THE LESSONPLANNED ACTIVITIESRESOURCES
BEGINNINGGood afternoon dear children!
I’m very glad to see you! How are you today?
What date is it today? Who is absent today?
Ұйымдастыру. Психологиялықахуал.
Сынып түрлі түстерді таңдау әдісімен «Қас»,«Кірпік»,
«Қабақ» топтарына бөлінеді. Әр топ өз атының қаншалықты сабаққа байланысты екендігі туралы ойларын тұжырымдайды.
Ынтымақтастық атмосферасын тудыру:
«Мен өзімді мадақтаймын»
«I praise my self for ……………»

Мақсаты: Өзін-өзі бағалауды үйрену, өзіне деген сенімділікті арттыру.
Нұсқау: Мен әрқайсысың өзіңді бір нәрсе үшін мадақтауыңды сұраймын. Қазір өзіңді-өзің мадақтауға мүмкіндік туғалы отыр. Сондықтан басталық, мен бастайын, сендер қостаңдар: «мен өзімді еңбекқорлығым үшінмадақтаймын»...
«I prise my self for ……………» hard work (еңбекқорлығым үшін)
MIDDLE






«Board diary»
Known informationNew information
І. Оқулықпен жұмыс. «Work with the textbook»
Мәтінді оқып жауап береді.
Суретпен жұмыс
Work with pictures

Дескрипторлар:

Мәтінді толық меңгеріп, сезім мүшелерінжүйелейді, олардың маңыздылығына байланыстырейтингілейді;

Көз алмасы мен көздің қосымша бөліктеріне кіретін мүшелердіталдайды;

Көздің құрылысынанықтайды;

Көз мүшелерінің қызметтеріннақтылайды.

Сергіту сәті:



«Көз жаттығуы»
Партаның қасына тұрыңдар.

Басты оңға бұрамыз, көз солға қарайды.

Басты солға бұрамыз, көз оңға қарайды.

Басты төмен қарай салбыратамыз, көз жоғары қарайды.

Басты жоғары көтереміз, көз төмен қарайды.

Денемізді тік ұстаймыз. Көзді қатты жұмып,ашамыз. Осыны 3 ретқайталаймыз.

Партаға жайғасамыз. Осылай 2 сек отырамыз.



Рефлексия.


ІІ. Зертханалық жұмыс Laboratory work

Зертханалық жұмыс алгоритмі


Зертханалық жұмыс мақсатымен, нұсқаументанысу.

Көздің жітілігін зерттеу үшін кестені жарық қабырғаға іліңдер.

Оқушыны кесте ілінген қабырғадан 5 м қашықтықта отырғызыңдар.

Оқушыға кестедегі әріптерді нұсқап айтуын сұраңыз.

Егер оқушы оныншы қатардағы әріптерді дұрыс айтса,ол оқушының көзінің қалыпты екендігінкөрсетеді.

Егер оқушы оныншы қатардағы әріпті дұрысайтпаса, оған дәрігерге қаралуға кеңесберіледі.

Көру аймағының шегін анықтау үшін қолыңызға картина алыңыз.

Жазбаша қорытынды жасаңыз.

Дескрипторлар:

Зертханалық жұмысты нұсқау бойынша дұрыс жасады.

Зертханалық жұмыстың қорытындысын жасай білді.
Интерактивті тақта
Interactive
board


карточкалар
cards
карточкалар
cards
Сабақты бекіту
Assigning a lesson
Рөлдік ойын «Role play»
Емхана (окулист – офтальмологтың қабылдауында) Мысалы: Берілетін сұрақтар:

Сығырлық пен қырағылық дегенне?
Глаукомада соқыр болып қалу қауіптілігі барма?
Апамның көзін шел басты дейді, олне?
Маған атам А дәруменін қолдансаң, көзің жақсыкөреді дейді, шынба?
Оқушы үшін көз гигиенасы қалай болукерек?
Дескрипторлар:
Рөлдердің шынайыойналуы;
Сұрақтарды дұрыс қоябіледі;
Сұрақтарға дұрыс жауап беребіледі;
Айтылған түсіндірменің нақты, дәлелдіболуы.
Терминологиялық сөздік
Terminological Dictionary
Қосымша ақпарат./ Additional information
Көздің жітілігі (көргіштігі) деп екі заттың жақын арақашықтығын ажырата алуды айтады. Адамда заттың түсін айыра алмайтын ауру пайда болады. Бұл ауруды 1794 жылы ағылшын химигі және физигі Джон Дальтон зерттеген, сондықтан ауру ғалымның құрметіне дальтонизм деп аталады. Негізінен бұл ауру адамда сирек кездеседі және тұқым қуалайды.
Көз гигиенасы. Көзді әртүрлі механикалық заттардың әсерінен сақтау қажет. Кітапты жарық жақсы түсетін бөлмеде оқу керек. Оқыған кезде кітап көзден 33– 35 см қашықтықта болып, жарық сол жақтан түсуі қажет. Кітапқа тым үңіліп жақын отырып оқудың әсерінен жақыннан көргіштік пайда болады. Себебі, біраз уақыт бойы көз бұршағы дөңестеніп тұрады да, оның қызметі өзгеріске түседі. Тым жарқыраған жарық көзге зиян келтіреді. Рецепторлардың сезімталдық қасиетін шамадан тыс тітіркендіргіш рецептор жасушаларының қызметі бұзылады. Жүріп келе жатқан көліктің ішінде отырып газет, кітап т.б. оқуға болмайды. Көздің жұмысы темекі, алкоголь әсеріненбұзылады.
Көз зақымданғанда көрсетілетін алғашқы көмек. Егер көзге қоқым түссе, онда қолорамалмен немесе мақтамен сүртеді. Ал көз ауыр жарақаттанса, онда көзді таза таңғышпен байлап, зардап шегушіні ауруханаға тез арада жеткізген жөн. Ал көзге ұнтақ, қышқыл, сілті және улы заттар түссе, онда дереу сумен жуу және дәрігерге қаралу қажет.
Пайдалы кеңестер: көз жүйесіне пайдалы тағамдардың құрамына алма, қызанақ, бұрыш, балық майы, сәбіз, асқабақ сынды жемістер жатады, осы аталған тағамдар құрамында «А» дәрумені бар. Тәуліктік мөлшері – 1мг. Тамақ дайындаған кезде қатты қайнатуға, қатты қуыруға болмайды. Ұзақ уақыт пісіргенде құрамындағы дәрумендер жойылады.
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?Қосымша көмек керек оқушылар үшін:
«Көз қабылдайды, ми көреді» дегенді қалай түсінесің? Ойланып, жауап бер.
Қабілеті жоғары оқушы:
Көз ауруларын алдын алу мақсатында жаднама жаса:

Оқушы үшін
Компьютермен жұмыс жасайтын адам үшін
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

Were the lesson objectives/learning objectives realistic? Did all learners achieve the LO?
If not, why?
Did my planned differentiation work well?
Did I stick to timings?
What changes did I make from my plan and why?
Рефлексия. Чемодан, еттартқыш, себет

Қорытынды бағамдау
Summary evaluation
What two things went really well (consider both teaching and learning)?
Сабақта әртүрлі оқыту стратегиялары, түрлі әдістерді араластырыпқолдану
Жеке, жұптық, топтықжұмыстар

What two things would have improved the lesson (consider both teaching and learning)?
Оқушылардың сабақ барысындағы жұмыстарына талдау жасау,тапсырмалардың орындалуын жақсарту үшін не істеу керектігіне мәнберу
Оқушылар орындай алмаған тапсырмаларды қайта қарап, өзгерісенгізу

What have I learned from this lesson about the class or achievements/difficulties of individuals that will inform my next lesson
Жекелеген оқушылардың сабақты қабылдау ерекшеліктерін,әрқайсысының бейімділігінеқарайтапсырмадайындауқажеттігінжәнетапсырмалардыжас ерекшеліктеріне қарайжасақтау











Рөлдік ойын
Емхана (окулист – офтальмологтың қабылдауында) Мысалы: Берілетін сұрақтар:

Сығырлық пен қырағылық дегенне?
Глаукомада соқыр болып қалу қауіптілігі барма?
Апамның көзін шел басты дейді, олне?
Маған атам А дәруменін қолдансаң, көзің жақсыкөреді дейді, шынба?
Оқушы үшін көз гигиенасы қалай болукерек?

TERMINOLOGY

kazakhРусскийenglish
ҚарашықЗрачок Pupil
Көз бұршақ ХрусталикLens
Нұрлы қабықРадужная оболочкаIris
МөлдірПрозрачныйTransparent
Торлы қабық КлетчаткаRetina
Ақ қабықСклераSclera
Ең сыртқыСамый внешнийOutermost
Ең ішкіСамый внутреннийinnermost

 
Верх