Шерхан Мұртаза "Тәуекел той " 10 сынып

TEGINUROK.RU

Moderator
Команда форума
Регистрация
Ноя 4, 2019
САБАҚ: Қазақ әдебиеті Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
СЫНЫП: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар:
БӨЛІМ Заман дәуір тұлғасы
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ Ш.Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесі
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары Т/Ж10.1.2.1- Әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
А/И10.2.2.1- шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар
- Әдеби шығармадағы көтерілген ұлттық мүдде тұрғысынан түсінеді;
- Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды.
Жетістік критерийлері - Шығарманың мазмұнын талдау;
- Көтерілген мәселелерді анықтау;
- Шығарманың өмірмен байланысын саралау.
Тілдік мақсат Оқушылар: Түсінеді, талдайды, мәселені анықтайды, өмірмен байланысын саралайды.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Әңгімедегі жаңа сөздер мен ескірген сөздер. Үйлену тойы
Диалогке және шығармаға қажетті сөз тіркестері, мақалдар, менің ойымша...
Алдыңғы оқу Қазақ әдебиеті 8 сынып Ш.Мұртаза өмірбаяны, «Бесеудің хаты» шығармасымен таныс
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
3 минут Психологиялық ахуал қалыптастыру, топқа бөлу.
«Бумба-Юмба» амандасу жаттығуы.
Мақсаты: Оқушылар арасында жағымды қарым-қатынас орнату.
Нұсқау: Біз барлығымыз Бумба-Юмба тайпасына ұсталып қалдық деп елестетейік.
Олардың қағидасы: Тайпаға қабылданғыларың келсе –қасындағы адаммен бас түйістіріп, шынтақ түйістіріп, соңынан арқа сүйкеп амандасу керек.
Талдау: Оқушылар көңіл-күйімен бөліседі.
ШИРАТУ ЖАТТЫҒУЫ. «Той атаулары »
Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында
«Той атаулары» (Жар-жар, беташар, сырға салу) карточкалары арқылы оқушыларды топқа бөлу.Әр топ спикері алған той атауына қысқаша түсінік береді. Сабақтың мақсатымен танысады.








Суреттер беріледі.
Сабақтың ортасы
10 мин















10 мин

































12 минут

















1 –тапсырма. Топтық жұмыс
Мәтіннің аудионұсқасын тыңдап, көтерілген мәселеден ұлттық мүддені табыңдар.
Б.о:Мәтінді бірнеше бөліктерге бөледі, әр бөлікке атау береді.
Б.б: Әр бөліктің негізгі ойын, көтерілген мәселені анықтайды.
К.о: Мәтінді мазмұндайды, өз пікірін білдіреді.

Ойлау дағдысы Бағалау критерийі Дескриптор
Түсіну



Талдау

- Мәтіннің мазмұнын түсінеді.


-Әдеби шығармадағы көтерілген ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды -Мәтіннің құрылымын анықтайды, түйінді идеяны табады.

-Көтерілген мәселені анықтайды.
- Ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.
- Өз пікірін білдіреді.


Қ.б: «Алақан» әдісі арқылы өз білімдерін бағалау
2-тапсырма. Жұптық жұмыс.
Ш.Мұртазаның «Тәуекел той» әңгімесіне байланысты үш тапсырманың біреуін таңдап, орындаңыз.
Б.о: Ш. Мұртазаның әңгімесі не себептен «Тәуекел той» деп аталатынын 3 сөйлем арқылы дәлелдеңіз.
Б.б: «Тәуекел той» әңгімесінде көтерілген әлеуметтік мәселені талдаңыз.

К.о: «Фишбоун» әдісі арқылы әңгімедегі көтерілген әлеуметтік мәселені анықтаңыз.


Ойлау дағдысы Бағалау критерийі Дескриптор
Түсіну






Талдау -Мәтіннің тақырыбын түсінеді





-Әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды

- Мәтіннің не себепті «Тәуекел той» деп аталатынын анықтайды
- Сөйлем құрастырады
- Әлеуметтік мәселені әңгімелейді

- Мәселе себептерін талдайды
- Әлеуметтік мәселені өмірмен байланыстырады
- Өз ойын білдіреді


Қ.б: «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы өз білімдерін бағалау.

3-тапсырма.
Деңгейлік тапсырмаларды орындаңыздар.
1.«Үш жақтағы күнделік » әдісін толтырыңыз.

Мәтіннен ерекше әсер еткен қоғамдағы әлеуметтік субьектіге мысал келтіру. Жеке түсінік беру: осыны жазуға не әсер етті. Қандай ой тудырды? Осыған байланысты қандай сұрақ туды? «Мұғалімге хат»-сұрақтар.


2. «Венн диаграммасы» арқылы бұрынғы заман мен бүгінгі өмірдегі өткізіліп жатқан тойды салыстырыңдар.
3. «Үш пікір» әдісі арқылы «Тәуекел той» әңгімесі бойынша өздерінің көзқарастарын білдіріп, өмірмен байланыстырыңдар.
Қ.б: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы өз білімдерін бағалау


Ойлау дағдысы Бағалау критерийі Дескриптор
Жинақтау







Бағалау

- Шығармада көтерілген әлеуметтік мәселе бойынша ақпараттарды жинақтайды.


Шығармадағы көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып, баға береді. - Шығармадағы әлеуметтік мәселені анықтайды

- Қосымша ақпараттарды жинақтайды

-Шығармадағы көтерілген мәселені анықтайды
- Сыни пікір айтады

























Аяқталуы 5-мин
Рефлексия:

Қосымша ақпарат
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз? Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пəнаралық байланыс –
Денсаулық
және қауіпсіздік-, АКТ-мен байланыс-
Құндылықтармен
байланыс (тәрбие элементі)
1-тапсырма. Барлық оқушыларға мәтіннің аудионұсқасы беріледі.

Пəнаралық байланыс – Қазақстан тарихы.

Денсаулық
және қауіпсіздік-, АКТ-мен байланыс- 15 мин

Құндылықтармен
байланыс (тәрбие элементі)- Мәңгілік елдің «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» 2 басты құндылығы арқылы
оқушыларды «Тәуекел той» әңгімесін оқытып бірлікке, бейбітшілікке баулимын.

2-тапсырма
Барынша қолдау- Мысал келтіремін
Орташа қолдау- «Дара диаграмма» әдісін беремін
Аз қолдау- «Фишбоун» әдісін түсіндіремін
3-тапсырма
Барынша қолдау- «Үш жақтағы күнделік толтыру» әдісін түсіндіремін
Орташа қолдау- «Венн диаграммасын» түсіндіремін
Аз қолдау- «Үш пікір» кестесін беремін
 
Верх